blank.png

Seminar pentru prevenirea genocidului și a atrocităților în masă

Dana S. Trif, cercetător al Centrului pentru Studii Internaționale, a participat ca observator la seminarul pentru ”Prevenirea genocidului și a atrocităților în masă” organizat de Auschwitz Institute for Peace and Reconciliation și Institutul Diplomatic Român.

Dana Silvina Trif este cercetător în domeniul Relațiilor Internaționale (RI), cu accent pe teoria discursului și ideologii politice, teorii RI, politica internațională de securitate, drept internațional penal, Asia de Est, precum și metodologii interpretative/calitative de cercetare în științele sociale. A studiat științe sociale, artă și literatură la Jacobs University Bremen. Deține un Masterat în Relații Internaționale: Guvernanță Globală și Teorie Socială (Bremen 2008) și un doctorat în științe politice (Freie Universität Berlin 2015). Dizertația sa, o analiză a hegemonizării spațiului discursiv al politicii de securitate O.N.U. între anii 2002 și 2010, a fost distinsă cu premiul anual al Fundației Überlebensrecht.