main-image.jpg

Peter Balazs, la deschiderea anului academic

Departamentul de Stiinte Politice

va invita la deschiderea oficiala a anului universitar 2017/2018

luni, 2 octombrie 2017, ora 10, sala T1+T2, cladirea FSPAC 2, Str. Minerilor nr. 85

in cadrul careia va avea loc prelegerea

profesorului Péter BALÁZS

Universitatea Central Europeana (CEU), Budapesta

Directorul Centrului pentru Studiul Vecinatatii Europene (CENS)

cu titlul:

Who's fault is it? Consequences of EU expansion and future scenarios.

Va asteptam!

Profesorul Péter BALÁZS este o autoritate stiintifica recunoscuta international in domeniul studiilor referitoare la Uniunea Europeana. Format ca economist, Péter BALÁZS a obtinut titlul de doctor al Academiei Maghiare de Stiinte in anul 2003. Experienta sa profesionala impresionanta ca diplomat se imbina in mod fericit cu activitatea la catedra, incepand cu anul 2005, ca profesor in Departamentul de Relatii Internationale al Universitatii Central Europene (CEU) de la Budapesta. In decursul carierei sale, Prof.Univ.Dr. Péter BALÁZS a fost Ambasador al Ungariei la Copenhaga si Bonn/Berlin, a detinut diferite functii de conducere in Ministerul Afacerilor Externe al Ungariei, culminand cu functiile de Comisar European in anul 2004 si Ministru Maghiar al Afacerilor Externe in 2009/2010.